Dorota Masłowska - młody geniusz literacki?

Dorota Masłowska jest utalentowaną pisarką młodego pokolenia, która zadebiutowała krótko po przystąpieniu do egzaminu dojrzałości w 2002 roku. Jej trzy dzieła zostały nominowane do ogólnopolskiej Nagrody Literackiej Nike, z których jedno przeszło do finału i wygrało w plebiscycie czytelników. Utwory nieraz przenoszono na scenę teatrów, a „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną“ ukazana została na ekranie przez Xawerego Żuławskiego. Masłowska nie ogranicza się jednak do literatury pięknej - ceniona przez krytyków autorka jest również piosenkarką i kompozytorką. Co spowodowało, że osiągnęła tak duży sukces? Jej najnowsza książka „Inni ludzie“ zdaje się odpowiedzią na to pytanie.

„Inni ludzie“ książką 2018 roku

Dlaczego „Innych ludzi“ nie można przypisać do żadnego rodzaju literackiego? Ponieważ książka łamie bariery pod kątem językowym: występują w niej chór i monologi odpowiednie dla dramatu, rytm i muzyczność piosenki (okładka wygląda jak opakowanie płyty), a także układ wersów i rymy niczym w wierszu. Dorota Masłowska perfekcyjnie operuje nie tylko formą ogólną - jej precyzja w kreowaniu języka, którym posługują się bohaterowie, jest równie zaskakująca. Autorka wnikliwie obserwuje hierarchie i struktury społeczne, nie pomijając w swej analizie osób pozostawionych często na marginesie.

Kamil, Iwona czy Maciej używają odmiennych określeń na zjawiska ich otaczające, dlatego adekwatnie odwzorowują konkretne grupy żyjące w Polsce. Opisując tydzień z ich życia, autorka książki ukazuje nie tylko poszczególnych bohaterów i obowiązujący porządek społeczny, ale również drugą twarz każdego z nas. „Inni ludzie“ to fraza, której używamy przy określeniu niemądrych poczynań osób z nami niezwiązanych. Tymczasem Dorota Masłowska pokazuje, że mrok siedzi w każdym z nas: dresiarz może rozprowadzać narkotyki, ale przyjedzie po nie mężczyzna w drogim samochodzie.

Dorota Masłowska a literatura piękna

Wspomniane mechanizmy literackie nie są ekskluzywne dla „Innych ludzi“. Książka z 2018 roku przypomina wcześniejsze dzieła Masłowskiej pod kątem zainteresowania społeczeństwem, wnikliwości językowej i nietypowej formy. Autorzy literatury pięknej powinni wykraczać poza utarte schematy, by wzbogacać dziedzictwo kulturowe. Nie brak polskich powieści XX wieku, angażujących czytelnika i motywujących go do spojrzenia na dane zjawisko z innej perspektywy - ale co z nowym pokoleniem? Jeżeli szukamy nowych wrażeń i wysokiej jakości literatury, powinniśmy sięgnąć właśnie po Dorotę Masłowską. Żaden wulgaryzm czy złamanie zasady językowej nie znajdzie się tam przypadkowo; zabiegi te dbają bowiem o integralność bohaterów wraz z przedstawianym światem. Niewątpliwie „Inni ludzie“ są pozycją obowiązkową 2018 roku dla wszystkich wielbicieli słowa pisanego - wielokrotone nominacje dzieł autorki do Nagrody Literackiej Nike świadczą wszakże o istotnej pozycji jej książek.