Już 2 sierpnia rozpocznie się 74. Festiwal Chopinowski. Podczas ponad tygodniowego wydarzenia usłyszymy znakomitych wykonawców z całego świata. Kto wystąpi na tegorocznym Festiwalu Chopinowskim?

Coroczne wydarzenie muzyczne, odbywające się zawsze na początku sierpnia w Dusznikach-Zdroju w Dworku Chopina, jest najstarszym polskim festiwalem muzycznym. Jest to również najstarszy, nieprzerwanie działający festiwal pianistyczny na świecie, który w przyszłym roku będzie obchodził swój 75. Jubileusz. Zanim jednak to nastąpi, przyjrzyjmy się, co czeka nas w tym roku.

Kto wystąpi na 74. Festiwalu Chopinowskim?

W Dworku Chopina w tym roku zaprezentują się naprawdę znakomici artyści. Dusznickie audytorium będzie miało możliwość wysłuchać wykonań laureatów światowych prestiżowych konkursów pianistycznych. Na Festiwalu usłyszymy m.in. Yasuko Furumi (laureatkę I nagrody Międzynarodowego Konkursu w Takamatsu – 2018), Aristo Sham’a (laureata głównej nagrody oraz nagrody specjalnej Bärenreiter Urtext na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Ettlingen w Niemczech w 2006 roku, zwycięzcę  Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Gina Bachauer w 2008 roku), George’a Harliono (laureata Gina Bachauer Piano Competition w Utah i Dinu Lipatti Piano Competition w Bukareszcie) czy Aleksandra Kantorowa (laureata I nagrody na tegorocznym Konkursie Piotra Czajkowskiego w Moskwie). Usłyszymy również wszystkich laureatów zeszłorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Polscy muzycy na Festiwalu Chopinowskim

Podczas 74. Edycji Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju pojawią się też wspaniali, polscy pianiści. Drugiego dnia imprezy (3 sierpnia) - po niespełna dwudziestu latach nieobecności na dusznickiej estradzie, wystąpi prof. Joanna Marcinkowska, od wielu lat związana z Akademią Muzyczną w Poznaniu. Następnego dnia (4 sierpnia) zagra Janusz Olejniczak, jeden z najwybitniejszych polskich pianistów. Duże zainteresowanie budzi również występ Tomasza Rittera, który jest zwycięzcą I edycji Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych z 2018 roku.

Kursy mistrzowskie podczas Festiwalu Chopinowskiego

Coroczną tradycją Festiwalu są kursy mistrzowskie. W tym roku poprowadzą je: Stanislav Ioudenitch (zwycięzca Konkursu Vana Cliburna w 2001 r.) i Francisco Cruz Plaza (pianista, pedagog oraz dyrektor wielu cyklicznych koncertów), uwielbiany zwłaszcza za sprawą swoich interpretacji dzieł Jana Sebastiana Bacha.