Nowoczesny design: projektowanie mebli w oparciu o feng shui

Studio Paula Cocksedge’a zostało utworzone w roku 2004 - od tamtego czasu rozwinęło się wyjątkowo szybko. Idée fixe artysty w projektowaniu mebli to minimalizm, innowacja i koncentracja na potrzebach ludzkich (w tym filozofii feng shui). Obiekty z obszaru interior design (aranżacji wnętrz) są jednocześnie dostosowane do grupy docelowej użytkowników i nietypowe.

Paul Cocksedge zdobył uznanie wielu klientów międzynarodowych, m.in. Swarowskiego, Sony i BMW. Fakt ten oddaje jakość projektowanych mebli i tworzonych instalacji nowoczesnego designu. Oto parę z nich.

Poryw wiatru („A Gust of Wind“), 2010
Instalacja została zmontowana na London Design Festival i stanowi idealny przykład nowoczesnego designu. Mimo iż tworzenie „Porywu wiatru“ nie miało związku z projektowaniem mebli, dzieło jest ciekawym pomysłem dla osoby z dużym metrażem w domu. Paul Cocksedge wykorzystał motyw kartek papieru poruszanych wiatrem, tworząc je z białego tworzywa, i nadał instalacji bajkowy wymiar - dlatego osiąga ona wysoką pozycję wśród innych dzieł wpisujących się w nurt filozofii feng shui.

„Bourrasque“, Francja 2011
Projekcja przedstawiająca kartki papieru poruszane przez wiatr nie wydaje się niczym odkrywczym po „Porywie wiatru“. A jednak widowisko świetlne rozgrywające się nad głowami przechodniów na placu w Lyon sprawiało oszałamiające wrażenie. Jeżeli filozofia feng shui zostanie w przyszłości wzbogacona o większą ilość nowoczesnych technologii, taki interior design będzie wiódł prym. Światła, ruch, melancholia - bajkowy efekt w każdym domu.

„Poised“, Nowy Jork 2013
Inspiracja poruszaną kartką papieru przewija się wiele razy w dziełach Paula Cocksedge’a, a „Poised“ nie stanowi wyjątku. Jest to forma najlepiej skomponowana pod interior design - przeznaczeniem metalowej, zgiętej „kartki papieru“ jest udostępnienie miejsca do siedzenia. Mimo że konstrukcja wydaje się niestabilna, jest odpowiednio wyważona i odzwierciedla ciekawy koncept: mebel przedstawia w końcu kartkę papieru, na której nie sposób byłoby usiąść, jednak wykorzystany do utworzenia instalacji materiał to umożliwia.
Dzieło wygrało Best Contemporary Design Moet Hennessy PAD Prize.

Prezent, („Gift“) 2012
Intrygujące połączenie czekolady i internetu, zaprezentowane na London Design Festival, to... umieszczony na ścianie kod QR z małych czekoladek. Odbiorcy z pewnością czuli głód na widok tego nowoczesnego designu - jeżeli zeskanowali kod, trafiali na stronę Hotelu Chocolat i otrzymywali voucher na limitowaną edycję czekoladek. Dzieło i reklama w jednym! Któż twierdzi, że podobne rozwiązanie nie stanowi sedna interior designu? Podobne przedstawienie adwentowego kalendarza sprawiłoby domownikom ogromną radość. Teoretycy i praktycy filozofii feng shui również zgodziliby się z twierdzeniem, że tak zaprojektowany mebel tworzy pozytywną energię w pomieszczeniu.