Wystawy Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Zamku Ujazdowskim czy w Zachęcie obejrzałeś już pewnie nie raz. Czas na odkrycie małych, niszowych galerii, które kryją w sobie wysublimowane smaczki. Jakie wystawy warto zobaczyć w małych galeriach tego lata?

Stulecie fotografii mody w obiektywie Polaków - wystawa "Niebezpieczne ujęcia"

Wystawa fotografii „Niebezpieczne ujęcia" dokumentuje rozwój mody w Polsce. Kilkaset zdjęć autorstwa polskich fotografów obrazuje, jak zmieniała się moda na ziemiach polskich: od lat międzywojennych, poprzez PRL, czasy stalinizmu, odwilż, rewolucję '68 roku, epokę Gierka, "Solidarność", stan wojenny i transformację ustrojową na przełomie ostatnich dekad XX wieku, aż po obecny obraz Polski na początku XXI wieku. Autorami “Niebezpiecznych ujęć” jest wielu wybitnych fotografów m.in.: Magdalena Łuniewska, Zuza Krajewska, Aga Murak, Sonia Szóstak, Tadeusz Rolke, Wojciech Plewiński,  Jacek Poremba, Jacek Kołodziejski, Krzysztof Gierałtowski, Jerzy Neugebauer, Marek Straszewski i Marcin Kempski.

Galeria Instytutu Fotografii Fort, Fort Mokotów, ul. Racławicka 99.

Wystawę można oglądać od 5 lipca do 12 września, śr.-pt. w godz. 14-18, sb.-nd. w godz. 12-18. Bilety: 12 zł. Oprowadzenia kuratorskie: 7 i 28 lipca, godz. 12.00.

Iwo Rutkiewicz maluje Bruce’a Naumana w cyklu "Performance"

Wystawa Iwo Rutkiewicza, zatytułowana „Performance” to cykl stu trzydziestu pięciu obrazów, będących odwzorowaniem pozycji ciała Bruce’a Naumana - mistrz amerykańskiej sztuki konceptualnej - które przybierał artysta podczas zarejestrowanego na wideo performance „Wall/Floor Positions" z 1968 roku. Celem każdego z obrazów Rutkiewicza było odtworzenie konturu postaci performera, na podstawie stopklatek z zarejestrowanego wideo performance’u. Druga część wystawy zawiera kompilację znalezionych w filmach fabularnych scen, w których artyści malarze (i malarki) niszczą swoje obrazy.

Galeria Leto, ul. Dzielna 5. Wstęp wolny.

Wystawa czynna od 24 czerwca do 20 lipca, wt.-pt. w godz. 12.00-19.00, sb. w godz. 12.00-16.00.