Szukanie muzycznych doświadczeń podczas wakacji stało się w ostatnich latach bardzo popularne. Dziś jesteśmy bardziej otwarci na poznawanie nowych kierunków w muzyce i popularne festiwale muzyczne nie budzą już takiego zainteresowania wśród melomanów. Właśnie dla takich osób powstała lista niszowych imprez muzycznych organizowanych tego lata w różnych miastach w Polsce.

Lado w mieście

Warszawa, 27 czerwca-29 sierpnia 2019 roku

Podczas wydarzenia będzie można usłyszeć bardzo zróżnicowane gatunki muzyczne. Wystąpią m.in. Mitch & Mitch, Alamedy i Pokusy, młodzi raperzy, a także artyści tworzący muzykę afrykańską, rosyjską elektronikę a nawet chasydzki free jazz.

Podczas 10., jubileuszowej edycji nadwiślańskiego festiwalu zaprezentują się muzycy z Polski i całego świata. Wstęp jest bezpłatny.

Sanatorium Dźwięku

Sokołowsko, 16-18 sierpnia 2019 roku

To niezwykłe wydarzenie, które łączy ze sobą tak odmienne dziedziny, jakimi są muzyka i medycyna. Podczas trzydniowego festiwalu w Sokołowsku usłyszymy te połączenia w ujęciu muzyki współczesnej i eksperymentalnej. Artyści, badacze i teoretycy zaproszeni do projektu przedstawią relacje między słuchaniem a higieną, leczeniem, dobrostanem i postępem. Podczas występów niektórzy użyją przyborów medycznych, inni będą odwoływać się do różnorodnych metod terapeutycznych, ale będą i tacy, którzy zinterpretują choroby z punktu widzenia dźwięku oraz konkretnych pacjentów. Miejsce tego festiwalu jest nieprzypadkowe – to właśnie w Sokołowsku działało słynne sanatorium dla gruźlików.

Pieść Naszych Korzeni

Jarosław, 18-25 sierpnia 2019 roku

Festiwal "Pieśń naszych korzeni" to kontynuacja Festiwalu Muzyki Dawnej, który startował w Starym Sączu, a od 1994 roku odbywa się już w podkarpackim Jarosławiu. Tegoroczna edycja jest swoistym hołdem dla Macieja Kozińskiego (1967-2018) - wieloletniego dyrektora artystycznego „Pieśni Naszych Korzeni”, muzykologa i muzyka. Na koncerty zaproszono sześciu artystów z solowymi recitalami. Podczas tygodniowego festiwalu będzie można usłyszeć akompaniamenty fortepianu historycznego, arabski oud a także dawne tradycje śpiewu chóralnego.

Salt Water

Jastarnia, 23-24 sierpnia 2019 roku

To „najlżejsza” ze wszystkich festiwalowych propozycji. Salt Water odbywa się na plaży i zachęca festiwalowiczów nie tylko do słuchania muzyki, ale i do uprawiania sportów wodnych i po prostu do dobrej zabawy w towarzystwie dobrych dźwięków. Organizatorzy wydarzenia opisują swoją imprezę, jako sielankę rodem z amerykańskiego filmu dla młodzieży z lat 90.: las, morze, ogniska, windsurfing, biwaki i food trucki. Wypoczynek nad morzem będzie uprzyjemniać zróżnicowana muzyka: jazz, pop, muzykę elektroniczna, od The Cinematic Orchestra po Agima.